Текст бегущей строки
Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

середа, 28 вересня 2016 р.

Світова література
6-й клас
Тема уроку. Позакласне читання. Від Езопа до сучасності.
Мета уроку:   узагальнити знання учнів за вивченою темою: формувати навички виразного   
читання байки, розвивати артистичні здібності, фантазію та творчу уяву; в            иховувати моральні та духовні якості учнів; навички роботи з книгою під час   
декламування.
Обладнання: портрети байкарів Езопа, Крилова, Глібова, Б. Грінченка, П. Глазового.
Ілюстрації до байок, мультимедійні слайди та малюнки учнів, елементи
костюмів, тексти байок.
Тип уроку: підсумковий урок – змагання.

Епіграф

Сократ і Бабрій, Федр і Лафонтен, Сковорода, Крилов – всім вистачило тем:
Всім шлях премудрий розкривався,
Хто до Езопа добувалися,
Хто позичав сюжетів та ідей,
Щоб байкою збагачувать людей.
                                                            Микита Годованець

Хід уроку
I.                 Оголошення теми та мети уроку
Вчитель. Сьогодні у нас незвичайний урок, ми проведемо його у вигляді гри -змагання. Ви всі готувалися до уроку: малювали ілюстрації, вчили байки напам'ять, готувалися до інсценування. У грі будуть брати участь 3 групи учнів. Прошу зайняти свої місця ( за окремими столами).
Представлення журі
( 3 учні з 11-го классу)
II.               Проведення гри
Учні беруть участь у конкурсах ”Найуважніший читач байок”
(У Езопа – з річки, в інших – зі струмка)
(У Езопа – молода, у Бабрія – хитра)
(У Езопа – кислий, у Бабрія – зелений)
Звідки ягня п’є воду?
Де по течії стояв вовк?( Вище )
Яка Лисиця захотіла зірвати виноград? (Хитра)
Який, на думку Лисиці, був виноград? (Кислий)

Про кого йде мова?
Після правильної відповіді на дошці розміщується портрет байкаря.
Я родом з Македонії, народився у рабстві. Ще в дитинстві потрапив у Рим, де згодом здобув волю. Працював шкільним учителем. Мене вважають першим у Європі творцем літературної байки. Написав 230 байок. Одна з них Вовк і Ягня
         (Федр)

Я жив у Давній Греції дві з половиною тисяч років тому, був рабом – невільником. Мав велике черево, чималу голову, горб на спині.складав байки у прозовій формі. Викривав і вмвсміював людські недоліки, вади, державні негаразди. Написав майже 650 байок. Одна з них Вовк і Ягня
          (Езоп)


Народився я на Полтавщині, як і інші байкарі світу, в своїх творах я засуджую зухвалість, жорстокість, несправедливість, лінощі та легковажне життя. Пишу українською мовою. Серед моїх байок є байка, назва якої Вовк і Ягня”.                                                           



Я представник Стародавньої Греції. Жив у II столітті до нашої ери. Написав багато байок, в яких немає моралі, а є лише оповідна частина. Одна з моїх байок має назву ”Вовк і Ягня
                                                                (Бабрій)



Я народився у 1769 році в Москві. Мій батько залишив мені в спадщину солдатську скриньку з книжками. Я навіть не навчався в школі. Написав багато байок, серед них є байка ”Вовк і Ягня”
                                                                                                        (Крилов)

Допишіть речення

1.     Персонажами байки є…
                                  (тварини,рослини,люди)
2.     Байка складається з … частин, а саме – …
            
                     ( з двох частин; оповіді, моралі)
3.     Мораль (сила) байки міститься …
                                   ( на початку, у кінці твору)

Підкресліть вірний варіант
1.     Першим байкарем світу вважається: Федр, Езоп, Лафонтен.
2.     Він був видатним художником, ученим, інженером-винахідником, його також називали ”Солодкоголосим Орфеєм”
Леонардо да Вінчі; І. Крилов; Бабрій.
3.     Силою називав мораль : Федр, Л Глібов, Г. Сковорода.

Третій зайвий
Лисиця, Вовк, Ягня ( І. Крилов Вовк і Ягня”)

Лисиця, Бджола, Виноград ( І. Крилов ”Лисиця і виноград”)

Зайці, Орли, Віл. (М. Годованець ”Зайці і орли”)

Віл, Жаба, Гуси. ( ”Віл і жаба”)

Езоп, Бабрій, Крилов ( Езоп писав прозою)

Федр, Бабрій, Глібов ( у байках Федра немає моралі)

Скласти рядок із вивчення байок, назвати байку і автора.
(Рядки з байок, написані на аркушах, розрізані на окремі слова, розрізані в довільному порядку)

Мене тоді ще й на світі не було.
                   (Езоп ”Вовк і Ягня)
Зелений ще, я бачу, виноград.
                   (Бабрій Лисиця і виноград)
Не ти мене лаєш, а місце.
                   (Езоп Вовк і Козеня)
Як другом будеш сам, то й в тебе будуть друзі!
                   (І. Красицький Лис і Осел)
Велика в дружбі міць!
А я не знав тоді;
Нехай нерівний друг,
А здасться у біді!
                   (І. Красицький Тюльпан і Фіалка)

Конкурс Кращий читець байки

Пропозиції вчителя:
-        дозволяється користуватися книгою вільно, не заглядаючи в неї крадькома;
-        читати виразно, не відходити від обраної ролі;
-        книга має стати елементом костюма, ролі.

Захист власних малюнків до улюбленої байки.

Інсценування байки.




До якої байки ілюстрація?
(показ ілюстрацій)



      
Герої яких байок зображені на цій ілюстрації?

Хто більше? Назвати українських байкарів.
            (Г. Сковорода, Є. Гребінка, Л. Глібов, О. Вишня, П. Глазовий, Б. Грінченко та ін..)

Виразне читання  напам’ять байок П. Глазового.




                                                                 
Бліц – опитування
- Що таке байка?
- Яка її структура?
- Чого вчать байки?
- Чи актуальна байка сьогодні?
- Які художні засоби використовуються в байках?
- Кого вважають основоположником жанру байки?


III.             Підсумок уроку.
1.     Робота зі схемою: Характерні ознаки байки
   
2.     Виразне читання, пантоміма:
Вчитель: Послухайте дві байки на один сюжет, які мають
однакову назву – “Лисиця і виноград”:

У Езопа –
Молода Лисиця побачила,
Що з виноградної лози
Звисають грона, і
Захотілося дістати їх,
Але не змогла. Відходячи,
Сказала сама до себе: ”Вони кислі!
Так і в людей буває.
Коли хто неспроможний досягти чогось,
Посилається на обставини.
                 (Переклад Ю. Мушака)

У Федра –
Під лозами Лисиця зголодніла.
До виноградних лоз хотіла
                             дотягтись,
Та не змогла й , відходячи,
                             сказала:
“Ще не дозрів він: кислого ж не їсти!”
Хто гудить непосильне на
словах.
     Свою тут має бачить поведінку.
            (Переклад А. Лісовського з російського тесту М. Гаспарова)

IV.            Оцінювання.
Підбиття підсумків. Нагородження переможців шоколадними медалями.
            Учитель. Діти, сьогодні з нами на уроці була байка, яка вчить нас чемності, добру і справедливості.
V.              Завдання додому.
1.     Намалювати персонажів однієї з байок, вивчених байкарів.
2.     Спробувати скласти власну байку.


Вчитель світової літератури
НВК “Великобірківська ЗОШ I-III ст. – гімназії ім. С. Балея”

Ціцька М. М.

Немає коментарів:

Дописати коментар