Урок
Тема. О. Генрі « Останній листок ». Втілення в образі
Бермана найкращих людських рис: готовності до непоказної самопожертви та любові
до ближнього. Гуманізм твору. Поняття про новелу як літературний жанр.
Мета.
Показати гуманістичне спрямування твору та його втілення в образах героїв; дати
визначення новели як літературного жанру; розвивати зв’язне мовлення учнів
(малювання словом); робота над текстологічним аналізом твору; виховання
культури відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність,
особисте ставлення до героїв і подій.
Обладнання: портрет письменника.
Хід уроку
I.
Актуалізація опорних знань учнів
- Перевірка домашнього завдання: конкурс на кращий опис героїв
(можна і треба оцінювати участь
учнів в обговоренні робіт товаришів)
- Обговорення пропонованих робіт
Ø
На особі якого персонажа в оповіданні зроблено
більший акцент?
Чому?
Ø
Що є головною думкою твору?
II.
Формування нових
знань, умінь та навичок
- Робота над схемою
Учитель. Будь – який епічний твір ( тобто розповідь
про події ) характеризується певною будовою. Він має такі складові ( звернення до схеми ):

- Робота учнів над будовою твору «Останній листок» О. Генрі із з’ясування поняття «новела»
Розподілити учнів на групи:
I – група визначає зав’язку , II – кульмінацію, III – розв'язку, IV –
пролог (дуже маленький) та епілог (у цьому творі його нема).
Умовою
намалювати схему тексту в масштабі (на сторінку).

Ø
Чим відрізняється така побудова від попередньої
схеми?
Ø
Чого досягає автор, зміщуючи кульмінацію твору і
не включаючи в оповідання епілогу? ( напруженість сюжету, постійна увага
читача) Це ознаки літературного жанру – новели.
- Запис у зошити
Новела – малий за обсягом епічний
твір ( як оповідання ) з напруженим драматичним сюжетом і несподіваним кінцем.
III.
Підбиття підсумків уроку
(із застосування прийому «Вільний
мікрофон»)
Яке відкриття ви зробили, читаючи
твір О. Генрі?
(Відкриття нового літературного
жанру, а головне – нового гуманістичного твору про справжню дружбу і допомогу,
про красу людських взаємин.)
IV.
Домашнє завдання
Прочитати новели підготуватися до
переказу , спробувати побудувати схему однієї з них.
Немає коментарів:
Дописати коментар